فرآورده های زنبور عسل

گرده گل و خواص غذایی و دارویی آن

گرده به علت داشتن پروتئین بالا و مقادیری از موادمعدنی،ویتامین ها و چربی ها، یک ماده مغذی است و همان طورکه به همراه شهد،تنها غذاهای زنبوران عسل را تشکیل می دهد، قطعا می تواند به عنوان یک ماده مغذی در تغذیه انسان و حیوانات نیز موثر باشد و با داشتن موادی از جمله برخی هورمون ها، آنتی بیوتیک ها،اسیدها،مواد رادیواکتیو و … از خود توانایی های خاصی چون داروها بروز دهد. همین امر باعث شده است که چنین موادی را به عنوان «هم غذا و هم دارو» معرفی کنند.

منظور کردن مقدار مناسب گرده به عنوان یک ماده غذایی ارزشمند در رژیم غذایی هر فرد غیرحساس به گرده، به خصوص بیماران، افراد ضعیف و کم بنیه، زنان آبستن یا شیرده، ورزشکاران و افرادی با قدرت جنسی اندک،مفید است. اثر مثبت گرده در بهبود سلامت و تقویت عمومی بدن،به این دلیل است که گرده از لحاظ مواد غذایی ضروری برای بدن،ماده ای است مغذی و مقوی که در اثر مصرف آن رژیم غذایی کامل تر می شود و هر گونه کمبود یا نیاز به موادغذایی مرتفع می شود.

در تغذیه انسانی،مصرف گرده فقط به مقدار یک قاشق چایخوری به همراه عسل در چهارنوبت از شبانه روز توصیه شده است.

به دلیل حساس بودن برخی اشخاص نسبت به مصرف گرده،مصرف آن باید با مقدار اندک مثل،یک گرم در روز شروع شود و چنانچه اثر حساسیتی به بار نیامد،می توان مصرف آن را تا حداکثر 12گرم در روز (چهارباردرروز-هر بار 3گرم) افزایش داد.

تحقیقات انجام شده توسط برخی دانشمندان،خواص درمانی و پیشگیری کننده ی ذیل برای گرده عنوان شده است که این خواص ازمحتوای غذایی و دارویی گرده منشاء می شود.

1- پیشگیری و درمان التهاب غده پروستات که در درصد بالایی از مردان بالای 40 سال رایج است.

2- پیشگیری و درمان بیماریهای عصبی،از جمله،افسردگی

3- افزایش وزن و به دست آوردن حالت طبیعی در دوره نقاهت بیماری های مختلف

4- عمل کردن گرده به عنوان یک آنتی بیوتیک و بالطبع اثر ان روی بهبود برخی بیماریهای عفونی جزئی

5- موثر بودن در درمان ناتوانی های جنسی و افزایش نیروی جنسی افرادی با نیروی اندک

6- کاهش فشار خون

7- درمان ورم روده بزرگ و معده و تنظیم حرکات روده

8- کاهش تب

9- تنظیم سوخت وساز

10- نرم کردن پوست

11- کاهش قندخون و موثر در کنترل بیماری دیابت

مصرف گرده برای استفاده از خواص آن به مقدار 12 تا 32گرم در چهار نوبت در روز توصیه شده است. به نظر می رسد بهترین روش مصرف گرده، استفاده تدریجی از آن به میزان یک گرم در شروع مصرف و تا میزان 32گرم است. چنانچه خواص مطلوب ظرف چندهفته بدست آمده. باید مصرف گرده را به حداکثر 12گرم در روز چهارنوبت کاهش داد. افرادی که مایل به مصرف دایمی گرده به عنوان یک مکمل غذایی هستند. بایست مصرف گرده را به 6 گرم در روز محدود کنند.

منبع: کتاب داروهای اساسی در طب اسلامی دکتر حسین خیراندیش

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *