فرآورده های زنبور عسل

کاربردهایی که گرده گل در علم دارد

کاربردهای گرده توسط علم

1- گرده و فسیل شناسی

دانشمندان بعد از اختراع میکروسکوپ تحقیق بر روی گرده را آغاز کردند. تحقیقات اولیه در سال 1680 در لندن آغاز گردید. به زودی مشخص شد که پوسته گرده از دو لایه متفاوت یعنی پوسته داخلی (آنتین) و پوسته ای که آن را در بر گرفته یعنی پوسته خارجی (اگزین ) تشکیل شده است. به طوری که هسته داخلی توسط چند لایه آنتین احاطه شده است، قسمت عمده مواد تشکیل دهنده این لایه ها سلولز است. این لایه شکننده بوده ودر مقابل مواد شیمیایی و اسیدها مقاومتی ندارد.

پوسته خارجی گرده (دیواره رنگی خارجی ) به خصوص مورد توجه فسیل شناسان قرار گرفته است چون لایه ویژه ای است که در بین مواد بسیار مقاوم طبیعت منحصر به فرد است.پوسته گرده تحت شرایط مناسب تا میلیون ها سال، سالم باقی می ماند به طوری که کشفیات مربوط به گرده های ما قبل تاریخ این مسئله را تایید می کند.

مطا لعات اولیه فسیل شناسی از طرف گئوپرت در سال 1836 منتشر شد. بعد از آن روش های مختلفی ابداع شد از جمله روشی که می تواند گرده گیاهان منقرض شده را مورد مطالعه قرار دهد.

به این ترتیب فسیل شناسان در طی صدها سال گرده های مختلفی را از معادن ذغال سنگ و رسوبات آبگیرها یافتند. این گرده های فسیل شده اطلاعات دقیقی را در مورد چمنزارها، بوته زارها و جنگل های گذشته در اختیار دانشمندان قرار می دهند.

پروفسور ساندر حتی موفق شد منطقه تولید عسل سه هزار ساله ای را در حدود 1350 سال قبل از میلاد مسیح در حوالی تیبن در شمال مصر، از طریق جسد مومیایی شده شناسایی و مورد مطالعه قرار دهد. با بررسی گرده های موجود در عسل تصویری از گیاهان قدیمی مصر بدست آمد، نتایج نشان داد این گیاهان در طی قرون گذشته به کلی تغییر کرده بودند.

2- گرده و کشف چاهای نفت

در لایه های  چاه های نفت مربوط به دوره زمین شناسی یورا یعنی در حدود 150 میلیون سال قبل دانه گرده یافت شده است. این کشفیات اغلب باعث بروز اشکالاتی می شود چون گرده های پیدا شده هیچ شباهتی با گرده های موجود ندارند، به همین جهت آنها را شبه گرده نامیده اند. این قبیل گرده ها دارای نام هایی می شوند که نزدیک به نام های گرده های فعلی است تا بتوان آنها را در گروه های مختلف گرده، طبقه بندی کرد.

همانطوری که ذکر شد دانه های گرده حتی در طبقات زمین که دارای نفت هستند یافت می شوند. در حفاری های چاه های نفت دریای شمال همواره از دانشمندان گرده شناس در تیم های حفاری استفاده شده است.

3- گرده و جرم شناسی

اولین مطالعات درباره استفاده از گرده برای شناسایی مجرمین در سال 1930 توسط دکتر ادموند لوکارد در شهر لیون فرانسه انجام پذیرفت. امروزه به کمک گرده های یافت شده روی لباس یا اشیاء همراه مجرم می توان محل توقف مجرم یا قربانی را تعیین کرد. این مسئله باعث بروز نتایج جالبی در تاریخ جرم شناسی شده است.

4- گرده وشناسایی مناطق تولید مواد مخدر

در مناطق تولید کننده مواد مخدر مانند تریاک دانه های گرده گیاهان موجود در آن مناطق از مواد مخدر جدا شده و شناسایی می گردند و به این وسیله با شناسایی پوشش گیاهی محل تولید مواد مخدر کشور مربوطه منطقه تولید آن شناسایی می شود. همچنین تبدیل مواد مخدر در آزمایشگاه های مناطق مختلف از طریق ردیابی گرده های جدید در انها اطلاعات جالبی بدست می آید و تحقیقات بیشتری در این زمینه در حال انجام است.

5- گرده و شناسایی عسل

امروزه شناسایی گرده ها کمک زیادی به تحقیقات در مورد زنبورعسل و عسل می نماید. پروفسور ساندر چهل سال قبل تاکید کرد که اگر ما قادر به شناسایی انواع گرده موجود در عسل باشیم می توانیم به شناسنامه موثقی از گیاهان ملاقات شده توسط زنبورعسل  دست یابیم.

در کشورهای مانند آلمان که هزینه تولید عسل در آنها گران تمام می شود برای حفظ تولیدات خود در مقابل عسل های رقیب که از قیمت و کیفیت کمتری برخوردار ند، ارائه شناسنامه برای عسل های عرضه شده ضروی است. تعیین محل تولید عسل به کمک بررسی میکروسکوپی عسل و آنالیز گرده آن انجام می شود.

باید توجه داشت که در عسل درختان میوه یا مزارع، گرده گل های ملاقات شده و در عسل گیاهان جنگلی و مراتع، هاک، سرخس ها و گرده گیاهان این مناطق یافت می شوند که می تواند به طبقه بندی عسل ها کمک کند.

گرده های گیاهان با توجه به نوع گیاه و منطقه رنگ مختلفی دارند، از سفید در گیاهان وحشی تا سیاه پررنگ در خشخاش متفاوت است. به این ترتیب هر زنبورداری می تواند با کمک گرده های جمع آوری شده و دامنه رنگ آنها، به سادگی گیاهان ملاقات شده را طبقه بندی و مشخص نماید.

در حال حاضر به وسیله شناسایی گرده ها میزان گرده دهی گیاهان ونوع مسمومیت زنبوران تعیین می شود، در مسمومیت های ناشی از سمپاشی گیاهان یا عوامل دیگر می توان با بررسی میکروسکوپی محتویات روده زنبوران مریض یا گرده های جمع آوری شده، نوع سم گیاهی را مشخص نمود و چگونگی بروز مسمومیت را تشخیص داد. این مسئله می تواند کمک بزرگی به بهبود محیط زیست نماید.

منبع : کتاب خواص درمانی گرده زنبورعسل

سید جواد سعادتمند / شهروز دارایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *