درمان بیماری ها با عسل

چگونه ضعف عمومی بدن را درمان کنیم؟

مشکلات سلامتی بسیاری وجود دارند که اغلب اوقات مورد غفلت قرار گرفته و درمان نمی شوند. دامنه وسیعی از بیماری ها در گروه بیماری های عمومی قرار می گیرند.

امروزه احساس ضعف و کمبود انرژی مشکل رایجی است که بسیاری از افراد آن را تجربه کرده اند. در ادامه با کپه داغ همراه باشید تا با علائم و درمان ضعف عمومی بدن آشنا شویم.

علت ها و علایم:

علت این بیماری ممکن است واقعی باشد. می تواند ناشی از برخی اختلالات عصبی- عضلانی، بیماری های متابولیکی مثل کم خونی و درمان دارویی با استروئیدها باشد و یا به دلیل یک بیماری نهفته و تشخیص داده نشده مثل سرطان، سل و یا ایدز باشد. همچنین علت این بیماری ممکن است پیامدی از برخی بیماری های حاد مثل ذات الریه و یا یک تب ویروسی باشد. ضعف و ناتوانی که متعاقب بیماری است موجب کمبود تغذیه ای می شود که منجر به افسردگی می گردد. سپس این حالت به یک سیکل معیوب از افسردگی، از دست دادن اشتها و ضعف بیشتر تبدیل شده و ادامه می یابد. احساس ضعف عمومی نیز از زیاده روی در خوردن غذای سنگین، کشیدن سیگار، مصرف زیاد الکل، مواد مخدر و یا حتی مصرف داروی زیاد، ناشی می شود. منتهی، ممکن است هیچکدام از اینها نباشد و به خاطر شیوه زندگی بی تحرک و ساکن باشد. بعضی اوقات افراد بدون هیچ دلیلی احساس افسردگی می کنند.

درمان ها:

از خوردن غذاهای تند و سرخ کردنی خودداری کرده و همیشه وعده های غذایی تازه پخته شده را بخورید. وسایل را حتی مدرن مثل یخچالها، مایکروفرها، سبزیجات خرد شده که در محافظ پلی اتیلنی پیچیده شده اند، غذاهای آماده و فرآوری شده ای که به منظور افزایش دادن مدت اعتبار آنها به آنها مواد نگه دارنده اضافه شده، باعث شده اند تا مردم غذایی را بخورند که فاقد انرژی بوده و یا مواد ضروری برای تولید انرژی مثل ویتامین ها و عناصر کمیاب و نیز مواد معدنی را کم دارند. شرکت های تولید کننده دارو برای تولید کردن این مواد ضروری در آزمایشگاه با هم مسابقه می دهند تا آنها را به اشکال بهتر و با قابلیت جذب بالا بسازند. اما هیچ چیز نمی تواند جای حالت طبیعی این مواد را بگیرد.

  • مقادیر فراوان از میوه جات، سبزیجات و سالادهای تازه بخورید. گیاهان تقویت کننده ای مثل جعفری، پیازچه، جعفری وحشی و مارچوبه وجود دارند که ویژه ترمیم و نقاهت اختلالات مربوط به کبد و کلیه نیز تورم مفاصل هستند.
  • یک چهارم قاشق چایخوری از پودر هل در یک لیوان شیر داغ که با کمی جوز هندی یا پوست آن خوشمزه شده است یک نوشیدنی آرامش بخش قبل از خواب برای افرادی است که در وضعیت ضعف و یا حالت افسردگی مغری قرار دارند.

رژیم غذایی شما بایستی شامل غلات کامل و بنشن هایی مثل یونجه و ماش باشد که دارای پروتئین های سهل الهضم هستند. سایر لوبیاهای خشک و پخته شده نیز سالم هستند اما پروتئین موجود در آنها هنگامی که شخص در وضعیت ناتوانی و ضعف بدنی قرار دارد سخت تر هضم می شود.

آسانترین آنها برای جوانه زدن عبارتنداز: ماش، یونجه، نخود، عدس سبز و لوبیای سویا.

جوانه های لوبیا بی نهایت مغذی و سالم هستند چون وقتی که لوبیاها در آب غوطه ور می شوند به دلیل اشباع شدن از آب نرم می شوند و جوانه زدن زدن اتفاق می افتد، شکل مواد مغذی ذخیره شده مثل چربی ها، اسیدهای چرب و نشاسته ها از نظر بیوشیمیایی تغییر کرده و به آنزیم ها، ویتامین ها، پروتئین ها و مواد قندی ساده تر تغییر می یابند. به محض اینکه آب ظرف آنها خالی شده در یک محل نسبتا گرم و تاریک گذاشته شوند، ریشه ها تشکیل می شوند و در ظرف 2 تا 3 روز جوانه های سبز و نازک سر بیرون می آورند. تمام این جوانه ها سرشار ازعناصر کمیاب و مواد معدنی هستند که از هوایی که جوانه ها را در برگرفته است جذب می شوند مثلا موجودی ویتامین C یک جوانه لوبیا 500 برابر بیشتر از مقدار ویتامینی است که در دانه لوبیا وجود دارد.

احتیاط:

لوبیاهایی که پروتئین زیادی دارند مثل لوبیای سویا بایستی در اولین مرحله جوانه زدن به آرامی شسته شده و قبل از اینکه خورده شوند در آب تازه پخته شوند. آبی که این لوبیاها در آن غوطه ور شده اند دارای فرآورده های زاید ناشی از تغییرات پروتئینی است که هضم آنها را مشکل می کند. این فرآورده های زاید ذاتا سمی هستند و جوانه ها باید یکی دوبار قبل از پختن به آرامی ولی با دقت آبکشی شوند. ممکن است که این مواد در افراد مبتلا به لوپوس که یک بیماری خود ایمن است، ایجاد واکنش های حساسیت زا کنند.

منبع : کتاب دانشنامه درمان های طبیعی/ دکتر پی.اس.فادکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *