فرآورده های زنبور عسل

چگونه بفهمیم موم عسل طبیعی است؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده است که چطوری باید تشخیص بدهیم موم خریداری شده طبیعی یا مصنوعی است. اگر دوست دارید پاسخ این سوال را بدانید تا انتهای این مطلب با کپه داغ همراه باشید.

موم زنبورعسل که یک فرآورده زنبور عسل به حساب می آید و زنبور عسل موم را از غده ترشح مومی که در زیر شکمش قرار دارد ترشح می کند و با آن لانه های شش ضلعی خود را می سازد موم زنبور عسل در صنایع آرایشی و بهداشتی کاربردهای فراوان دارد.

نکته : زنبور عسل برای تولید 1 کیلوگرم موم باید نزدیک به 10 کیلوگرم عسل را مصرف کند تا این مقدار موم ترشح شود.

آزمایش خانگی تشخیص موم خالص از تقلبی

برای این آزمایش ساده ابتدا یک ظرف شیشه ای یا پلاستیکی را آماده و در درون آن حدود یک سوم ظرف آب ریخته و مقداری به آن الکل صنعتی اضافه می کنید( موم و پارافین هر دو از آب سبکتر  واز الکل سنگین تر هستند ) و موم فشرده شده که هوای داخل آن خارج شده را نیز در درون آن قرار می دهید و خوب هم می زنید اگر موم بر روی آب بایستد که تقلبیست و اگر به پایین برود کاملا طبیعی است. حتما محلول الکل و برای این آزمایش تهیه کنید و بدون الکل این کار را انجام ندهید که به پاسخی درست نخواهید رسید.

اگربه دنبال خرید موم طبیعی برای مصارف دارویی هستید باید موم را زنبوردارن محترم تهیه کنید موم زنبورعسل معمولا در مناطق مختلف متفاوت بوده و عطر بخصوص خود را دارد موم طبیعی عطر بالایی دارد در صورتی که موم های تقلبی که با انواع پارافین ها تولید می شوند اینطور نخواهند بود واز خود هنگام سوختن جز دوده سیاه و بوی نامطبوع چیزی باقی نخواهند گذاشت.

دامنه  رنگ های موم نیز از سفید تا زرد وغیره متفاوت وتغییر می کند برای اطمینان بیشتراز خالص بودن آن نیز می توانید یک نمونه از موم  را به آزمایشگاه بفرستید تا آنالیز شود و از طبیعی بودن آن اطمینان حاصل کنید.

موم زنبورعسل امروزه کاربردهای فراوان دارویی پیدا کرده است و علاوه بر مصارف دارویی و بهداشتی در ساخت انواع کرم،لوسیون های صورت،روغن، پماد، انواع روژوغیره کاربردهای فراوان دارد.

در صنعت شمع سازی

در صنعت شمع سازی نیز موم کاربرد فراوان دارد چون موم زنبورعسل هنگام سوختن نه تنها بوی نامطبوع تولید نکرده بلکه عطر حاصل از سوختن آن نیز باعث عطر دلنشین در فضای منزل می شود و اینکه همانند پارافین نیز دود سیاه رنگ از خود باقی نمی گذارد، چون موم زنبورعسل حاصل مصرف عسل توسط زنبورعسل و ترشح موم از غدد مومی است.

در صنایع داروسازی

برای ساختن پمادها، کرم ها، پوشش روی قرصها و غیره؛ در دندانپزشکی در ساخت نخ دندان وبرای تهیه قالب از دهان و دندانها؛ در ریخته گری برای ساختن قالب؛ در صنعت نساجی؛ و جلادادن لوازم و وسایل منزل، جلا دادن چرم و نخ و غیره؛ برای ساختن انواع چسب، آدامس، جوهر و انواع  مواد ضد آب؛ در صنعت کاغذ سازی و بسیاری از صنایع دیگر کاربرد دارد.

علاوه بر این ها موم زنبورعسل در چرخه پرورش زنبورعسل کاربرد بیشتر دارد که آن هم لانه سازی زنبورها برای بقای خود هستند زیرا تمامی نسل زنبورها و پرورش نوزادان در داخل حجرات شش ضلعی تولید می شود.پس بدون موم کلنی زنبور هرگز نمی تواند به بقای خود ادامه دهد.

نویسنده: مهندس وحید اکبرزاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *