درمان بیماری ها با عسل

چشم ها و مشکلات آن ها

چشم ها هدیه جالب طبیعت هستند، اندامی حیاتی در بدن انسان که ما را به طریق تصویری با دنیا آشنا می کنند. چشم ها اندام هایی پیچیده و از لحاظ جنین شناسی برآمدگی هایی از مغز هستند. آنها در دو محفظه استخوانی در قسمت جلو جمجمه قرار گرفته اند که این استخوان ها در همه مواقع از آنها محافظت می کنند. با این وجود، از مشکلات و بیماری های چشمی بی بهره نیستیم.

علت ها و علایم :

درد، قرمز شدن و تحریک و آب آمدن از چشم ها نشانه های رایجی در بسیاری از گرفتاریهای چشم هستند. متداولترین دلایل آن عبارتند از: گرد و غبار، گرده گیاهان و آلودگی. خستگی چشم ها ناشی از رژیم غذایی ناکافی، در هنگام مطالعه، تماشای تلویزیون به مدت طولانی، فاصله نامناسب با نمایشگر رایانه، ماندن طولانی مدت در آفتاب و یا حساسیت داشتن به مواد آرایشی چشم علل دیگر این اختلالات هستند. پردردسرترین این علت ها عفونت های باکتریایی و یا ویروسی، واکنش به داروهای سیستماتیک خاص، اختلالات متابولیکی یا خطای انکساری می باشند. برای تمام این مشکلات، درمان دارویی شیمیایی خاص لازم است. ولی برخی از درمان های تکمیلی زیر به درمان کامل کمک خواهند کرد.

التهاب ملتحمه :

این حالت وقتی است که غشای پیچیده ای که پلکها و کره چشم را می پوشانند ملتهب می شود. التهاب ملتحمه می تواند حاد و یا مزمن باشد.

علت ها و علایم :

شکل حاد التهاب ملتحمه بشدت واگیردار بوده و توسط یک عفونت ایجاد می شود. التهاب ملتحمه می تواند در نتیجه حساسیت به مواد حساسیت زایی که از طریق هوا منتقل می شوند مثل گرده گیاهان، گرد و خاک، اسپورقاچها، موی حیوانات و یا گیاهانی خاص ایجاد شود. احتقان، قرمزی و تحریک از مشخصات این حالت هستند. اگر عامل آن گرد و غبار باشد یک تحریک موقتی و آب ریزش از چشم وجود دارد. حساسیت باعث قرمزی مشخص در چشمها و آب ریزش شدید می شود. یک ناراحتی شدید و احساس سنگریزه در چشم وجود دارد مثل اینکه در چشم ها شن هست. همچنین یک حالت ترس از نور وجود دارد که شخص قادر به باز نگه داشتن چشمش و یا نگاه کردن در نور نیست. اگر آب ریزش غلیظ و چرکین باشد به احتمال زیاد یک عفونت باکتریایی وجود دارد. آب ریزش شدید به یک علت ویروسی اشاره دارد. در عفونت های ویروسی برجستگی هایی موئین و مخمل مانند و یا فولیکولهایی در سطحح زیر پلک چشم وجود دارد.

التهاب ملتحمه ای که درمان نشده است می تواند موجب برگشتن پلک چشم، زخم روی قرنیه که منجر به سوراخ شدگی آن می شود و التهاب تمام قسمت های کره چشم شود – (قرنیه لایه شفافی است که روی چشم را می پوشاند.)

درمان ها:

درمان های گیاهی را در اولین علایم ناراحتی یعنی : درد، قرمزی و یا ریزش آب بکار ببرید.

 • یک قاشق چایخوری از زردچویه را در دو فنجان آب بجوشانید تا آن آب را به یک فنجان کاهش دهید. آن را سرد کنید. 4 تا 5 بار از درون یک پارچه وال نازک بگذرانید و صاف کنید. این عصاره می تواند به عنوان یک قطره چشمی بکار رود. یک قطره در چشم عفونت کرده 3 تا 4 بار در روز.
 • یک قاشق چایخوری از تخم گشنیز را با یک فنجان آب برای مدتی بجوشانید، مثل این که دم کرده گیاهی درست می کنید. این مایع را 4 – 3 مرتبه در روز برای شستن چشم بکار ببرید.
 • آب برگ گشنیز تازه را 3 تا 4 بار از درون یک پارچه وال نازک بگذارنید و صاف کنید. یک قطره از شیره صاف شده باید در هر چشم چکانده شود.
 • یک مشت برگ درخت اقاقیا را در دو فنجان آب بجوشانید. یک جوشانده درست کنید و به عنوان یک کمپرسی روی پلک های چشم بگذارید. این دارو تورم و درد را کاهش می دهد.
 • 2 تا 3 دانه زاج سفید را در یک فنجان آب حل کنید و به عنوان یک شوینده چشم آن را بکار برید.
 • برگ های گوارا که شسته شده و در یک پارچه مرطوب گرم قرار داده شده و به عنوان کمپرس بکار می رود درد، قرمزی و تورم را کاهش می دهد.
 • آب تازه یک انار را صاف کنید. به مدت 1 تا 3 روز یک قطره از آن را در هر چشم ملتهب بچکانید که قرمزی و احساس سوزش را کاهش می دهد. اگر آب انار موجود نباشد جوشانده ای از میوه خشک شده آن را می توان درست کرد.
 • به یک لیوان آب یک قاشق چایخوری زردچوبه بزنید، آن را بجوشانید و صاف کنید و روزانه 3 تا 4 بار چشم را با بشویید.
 • یک برگ صبر را از درازا ببرید (این برگها ضخیم هستند). طرف نرم آن را روی چشم قرمز شده قرار دهید. این عمل خارش را در چشم های قرمز و ملتهب کاهش می دهد.
 • یک قاشق چایخوری از پودر انگور فرنگی هندی خشک را با یک لیوان آب بجوشانید. این مایع به عنوان یک شوینده چشم برای آرام کردن چشم های ملتهب بکار می رود.
 • سیب زمینی خام رنده شده که به عنوان یک ضماد بکار می رود، تورم را در چشم های ملتهب کاهش می دهد.
 • ضماد دیگری توسط پختن یا کباب کردن یک سیب درست می شود. آن را خرد کنید و در یک پارچه مرطوب بپیچید و در حالی که هنوز گرم است انا نه آنقدر که موجب سوختگی شود، آن را به عنوان یک ضماد بکار ببرید.
 • یک تکه کوچک زردچوبه، یک دانه به اندازه نخود زاج سفید و دو قاشق غذاخوری از برگ تازه درخت تمبرهندی را بگیرید. آنها را با هم آسیاب کنید و با آب مخلوط کرده و خمیر درست کنید. خمیر را روی یک پارچه وال مرطوب بگذارید. آن را گرم کنید و به عنوان یک ضماد بکار ببرید.
 • یک قاشق چایخوری از آب برگ ریحان و برگ خیار هندی و کمی شیر را با هم مخلوط کنید. سپس آن را بپذیرد تا زمانی که تقریبا سیاه سوخته شود. از آن به عنوان سرمه استفاده کنید.
 • در حدود یک قاشق چایخوری از روغن دانه چوب گز روغنی و عسل طبیعی را با هم مخلوط کنید. یک سرمه بسازید و هنگام خواب آن را بکار ببرید. دانه چوب گز روغنی دارای خواص آنتی بیوتیکی خاصی است.
 • خیسانده ای از تخم گشنیز یا تخم رازیانه نیز می تواند به عنوان یک شوینده سرد برای چشم به کار رود.
 • اگر تنها احساس سوزش وجود دارد و چندان قرمزی یا تورمی در کار نیست، مثل وقتی که یک پیاز را پوست می کنیم یا در هوای داغ آفتابی بیرون می رویم، چشم ها را با یک کمپرس سرد خنک کنید.

استعمال مقدار کمی از خامه شیر سرد گاو یا ماست تاره نیز چشم ها را آرامش می بخشد. استعمال آن باید به صورت سرد باشد.

 • آب ریزش از چشم : به یک لیوان پر از آب، یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه اضافه کنید (پودری که در خانه درست شده است) آن را 10 دقیقه بجوشانید، صاف کنید و چشم ها را با آن بشویید.

دانشنامه درمان های طبیعی / دکتر پی.اس.فادکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *