خواص عسل

هر آنچه درباره مضرات عسل باید بدانید

درباره خواص عسل و فواید آن مطالب بسیاری را منتشر کرده ایم. در این مقاله قصد داریم به این نکته بپردازیم که آیا عسل برای بدن ضرری نیز دارد؟

به طور کلی و در حالت عادی عسل هیچ ضرری برای انسان ندارد و فقط در حالت های خاصی ممکن است مضر باشد که در این مقاله از کپه داغ قصد داریم آن ها را بازگو کنیم. پس تا انتها با کپه داغ همراه باشید.

1- عسل و کودکان

عسل برای کودکان زیر یکسال کاملا ممنوع است و خوردن عسل توسط نوزادان ممکن است نتایج بسیار بدی را برای کودک به همراه داشته باشد. مخصوصا عسل خام که ممکن است حاوی گرده گل، نیش زنبور عسل و … باشد که به علت ضعیف بودن سیستم ایمنی نوزادان، قابل هضم توسط آنان نیست. سعی کنید عسل را ترجیحا به کودکان بالای دو سال بدهید.

2- زیاده روی در مصرف عسل و ناراحتی های گوارشی

هر چیزی را که زیاد مصرف کنید موجب ناراحتی و مشکلات در بدن انسان می شود. عسل هم از این قاعده مستثنی نیست و با این که یکی از بهترین خوراکی های شناخته شده در جهان است، اما زیاده روی در مصرف آن می تواند باعث ناراحتی های گوارشی، اسهال، حالت تهوع و … شود.

3- عسل و حساسیت

افرادی که به گرده گل حساسیت دارند باید در مصرف عسل خام حتما دقت داشته باشند و از آن جایی که معمولا در عسل خام کمی گرده گل نیز وجود دارد، باعث افزایش مشکلات حساسیتی در فرد شود. پس اگر با خوردن عسل علائم حساسیت را در خود مشاهده کردید حتما به پزشک مراجعه کنید و از مصرف عسل خام پرهیز کنید.

4- عسل و دیابت

عسل با دارا بودن ساکارز و فروکتوز باعث بالا بردن قند خون می شود. البته عسل های کاملا طبیعی برای افراد سالم مشکلی ایجاد نمی کنند، اما متاسفانه پیدا کردن فروشندگانی که عسل صددرصد طبیعی به فروش برسانند بسیار کم است و نمی توان به هر کس اعتماد کرد.

با این وجود، مصرف عسل شدیدا توصیه می شود و اگر به اندازه مصرف شود، فواید آن هزاران برابر بیشتر از مضرات آن است. فقط همیشه سعی کنید عسل طبیعی را از فروشندگان مطمئن و ترجیحا زنبوردار خریداری کنید تا خدایی نکرده دچار مشکل نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *