خواص عسل

معرفی انواع عسل دارویی در ایران

عسل در ایران

کشور پهناور ایران از دیرباز از لحاظ اقلیمی مورد توجه جهانیان قرار گرفته است، تا جایی که ایران را به عنوان کشوری با داشتن آب و هوای چهارفصل می شناسند. و از شمال تا جنوب کشور ما دارای پوشش گیاهی مختلفی است که مورد اهمیت دانشمندان، گیاه شناسان و توریست ها واقع شده است.

هر منطقه ایی معمولا هویت خود را بازگو می کند از شمال غرب کشور که زنبورداری رونق دارد و بیشتر عسل های این مناطق نیز بیشترعسل های مرتعی بوده و دارویی بوده که منطقه به منطقه نیز با هم فرق دارند.

در شمال کشور نیز استان های گیلان، مازنداران و گلستان را شامل می شود بیشترین نوع عسل از نوع جنگلی بوده و در ارتفاعات بالا دست نیز عسل مرتعی تولید می شود و بیشتر عسل جنگلی این مناطق نیز با نام عسل نمدار،عشقه، خرمالو و… است. و در بخش کشاورزی نیز استان مازندران با تمرکز بیشتر بر روی درختان خانواده مرکبات عسل تک گلی معروف (بهارنارج یا همان مرکبات) تولید می شود که از عطر دلپذیر خاص خود نیز برخوردار است.

داروخانه گیاهی ایران

مناطق خراسان شمالی نیز که رشته کوه های معروف کپه داغ و آلاداغ را شامل می شود دور تا دور این استان را پوشش داده اند و عرض اندام می کنند. این رشته کوه ها از لحاظ فلور گیاهی (پوشش گیاهی یک منطقه) از غنای بالای دارویی برخوردار است و این استان از سوی پژوهشکده گیاه شناسی ایران به عنوان داروخانه گیاهی کشور نام گذاری شده است و در تاریخ 14/06/97 نیز منطقه کپه داغ (در شمال ایران قرار دارد از غرب به دریای خزر و از شرق با ارتفاعات هزار مسجد خراسان شمالی ختم می شود) به مرکزیت منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی به عنوان سیزدهمین ذخیره گاه زیست کره ملی ثبت جهانی شد. و این خود گواه بر پراهمیت بودن این منطقه استراتژیک است.

و اما بهترین عسل

بدون شک و با جرات می توانیم بگوییم که بهترین عسل ایران از نوع دارویی ومرتعی می باشد که مربوط به منطقه کپه داغ خراسان شمالی است و در این منطقه بکر خدادادی تولید می شود که مشتزیان خاص خود را نیز دارد. انواع عسل معروف این منطقه بیشتر از نوع چهل گیاه، گون، کتیرا، یونجه و گل کبود بوده که گیاه گل کبود به علت رویشگاه خاص این گیاه که فقط در این منطقه می باشد مورد اهمیت است و در این منطقه تولید می شود.

این دلیل بر این نیست که عسل خوب و عالی فقط متعلق به این مناطق است و مناطق دیگر چنین محصول مرغوبی را ندارند خیر استان های دیگر نیز هستند که سرشناس هستند ولی از لحاظ تنوع گیاهی خراسان شمالی و رشته کوه کپه داغ  به عنوان پایلوت گیاهان دارویی کشور مطرح است.

در جنوب کشور نیز عسل انحصاری از نوع کنار تولید می شود که دارای مرغوبیت مختص به خود است و فقط هم در این مناطق تولید می شود.

منبع : سایت کپه داغ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *