خواص عسل

فواید عسل برای ورزشکاران و بدنسازان

عسل یک غذای بسیار انرژی زا است .هرگرم عسل حاوی 15/3کالری انرژی است .قسمت اعظم عسل شامل قندهای ساده گلوکز وفروکتوز است .که این دو قند بدون نیاز به تجزبه شدن در روده (هضم)،جذب خون می شوند و به سرعت در اختیار یاخته های بدن قرار می گیرند. از لحاظ انرژی زایی ،فرق عسل با قند معمولی در سرعت جذب و انرژی زایی سریع آن است .

بنابراین در مواردی که شخص به تجدید سریع قوای از دست رفته بدن نیاز داشته باشد ،نوشیدن شربت عسل به جای شربت قند توصیه می شود .ورشکاران می توانند 15 دقیقه قبل ازشروع ورزش یا مسابقه و نیز در فرصت استراحت بین مسابقه ،یک لیوان شربت عسل بنوشند تا برای یک فعالیت عضلانی شدید انرژی کافی داشته باشند.نوشیدن شربت عسل قبل از مسابقات ورزشی و در بین دو نیمه زمان مسابقه ،هم انرژی زیادی به بازیکن می دهد وهم ممنوعیتی ندارد .بنابراین به ورزشکاران ،

به خصوص فوتبالیست ها که نیاز شدیدی به انرژی دارند،توصیه می شود از شربت عسل استفاده کنند تا انرژی وقوای تحلیل رفته آنها ضمن ورزش سنگین ،توسط عسل تامین شود و ضمن قدرتمند بودن در تمام طول مسابقه یا تمرینات، به سلامت آنها لطمه نخورد .

چنانچه از 4 ساعت قبل از مسابقات فوتبال تا هنگام شروع مسابقه ،بازیکنان تعیین شده برای بازی ،در هر ساعت یک لیوان عسل بنوشند .(در هر لیوان یک قاشق غذاخوری عسل )،مقدار قابل توجهی انرژی به صورت گلیکوژن در کبد و عضلات آنها ذخیره می شود .این بازیکنان با لیوان چهارم شربت عسل که باید 15 دقیقه قبل از شروع مسابقه نوشیده شود ،انرژی لازم برای شروع پر قدرت بازی را به دست می آورند وپس از مدتی بازی که قند خون ساخته شد،بلافاصله گلیکوژن به عنوان ذخیره ی انرژی موجود کبد و عضلات توسط واکنش آنزیمی به گلوکز تبدیل می شود و گلوکز به عنوان منبع تولید انرژی توسط خون به تمام یاخته های بدن می رسد و یاخته های بدن با سوزاندن گلوکز،انرژی آزاد می کنند که این انرژی می تواند توسط ورزشکار مورد استفاده قرار گیرد .(بعد از غذا 15دقیقه بعد می شود ورزش کرد).

در عسل گلوکز و فروکتوز به نسبت تقریبا مساوی وجود دارد . گلوکز در روده به سرعت جذب می شود و جذب فروکتوز با مقداری تاخیر انجام می شود.به همین دلیل پس از مصرف عسل ،انرژی موجود در آن در دو مرحله به یاخته های بدن می رسد و همین خاصیت موجب می شود که قند خون به مقدار زیاد و یک مرتبه بالا و پایین نرود . این خاصیت مصرف عسل،به ویژه برای کوهنوردان یا ورزشکاران در مسابقات سودمند است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *