خواص عسل

عسل و اختلالات خواب

نه تنها خوردن عسل باعث تسهیل خواب می شود و در ایجاد خواب نیروبخش سهیم است ،بلکه خوردن عسل قبل از خواب ممکن است کمک  چشمگیری به مبارزه با بسیاری از ناهنجاریهای  سوخت وسازی همراه با آشفتگی های خواب از جمله آپنه (قطع تنفس) در حین خواب باشد.

همبستگی بین خواب ناکافی و فهرست بلند بالایی از بیماریهای سوخت و سازی ،قلبی-عروقی، و وابسته با بیماری قند تنها طی 5 تا6 سال گذشته مطرح شده و موضوعی است که پژوهشگران بسیاری با شدت تمام در حال بررسی آن هستند . با این همه تا این زمان معدودی از افراد شاغل در حرفه پزشکی یا افراد عادی تلاش کرده اند تا نقاط مربوط به کمبود خواب و این اختلالات آبشارگونه را به همدیگروصل نمایند . معلوم شده است که استرس ناشی از کمبود خواب (خواب محدود به تنها 4 ساعت در شبانه روز )،منجر به ایجاد تغییراتی  در غدد درون ریز و سوخت وسازی همراه با مقاومت  به انسولین ،بیماری قند ، و اضافه وزن در ظرف یک هفته در مردان جوانی می شود که از دیگر جهات سالم هستند . همچنین در مطالعه ی دیگری کاهش خواب با چاقی ،مقاومت به انسولین ،و بیماری قلبی و عروقی ارتباط داده شده است .یافته های مطالعه ایی بزرگ بر روی 10000 کارمند دولت در بریتانیا  نشان داد آنهایی که گزارش داده اند که تنها  5 تا 7 ساعت در شبانه روز می خوابند 2 بار بیشتر در معرض خطر ابتلاء به بیماری قلبی –عروقی قرار دارند .

استرس سوخت وسازی یکی ار توانمند ترین  پیش گو کننده های بیماریهایی است که در جامعه ی کنونی ، وجود دارد. آثارآن در همه گرو ها  دیده می شود ،یکی از ساده ترین و ارزانترین راههای مبارزه با استرس سوخت وسازی خوردن منظم عسل است . در اینجا بار دیگر تکرار می کنیم که نه تنها عسل در کاهش استرس سوخت وسازی نقش دارد بلکه، همچنین به جلوگیری از وقوع خواب ناکافی که  یکی از عوامل عمده بسیاری از بیماریهای سوخت وسازی است کمک می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *