درمان بیماری ها با عسل

عسل وافزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن

یکی از شواهد شگفت آور نقش توانمند عسل در بهبود سیستم ایمنی  از مطالعه ای ناشی شده که در آن از نوع ویژه ای عسل (که عسل LifeMel یا LMH نامیده می شود ) برای درمان بیماران سرطانی استفاده شده است .

این نتایج در مقاله ای به وسیله ی دکتر جمال زیدان و همکارانش شرح داده شد که مطالعه ای را گزارش دادند که در چندین بیمارستان در اسرائیل بر روی بیماران شدیدا بد حال سرطانی دچار انواع سرطان انجام گرفته بود. این بیماران همگی نوتروپنی همراه با تب حاد (AFN) داشتند ، بیماری خطرناکی که در آن تعداد سلول های خونی به گونه ی خطرناکی پایین است . همه بیماران نیاز به درمان با فاکتور محرک کولونی (CSE) داشتند ،داروی گران قیمت که برای بالا بردن پاسخ ایمنی به بیماران داده می شود .

به بیماران ،که همگی تحت درمان با انواع پروتکل های شیمی درمانی قرار گرفته بودند ،به مدت پنج روز پیش از شروع دومین دوره ی شیمی درمانی ،عسل LMH داده شد. به شکل قابل ملاحظه پس از درمان با عسل هیچ گونه بازگشت نوتروپنی  دیده نشد. 40% بیماران هیچ نیازی به درمان

CSF اضافی نداشتند .بیشتر بیماران واقع در گروه مطالعه افزایش شمارش نوتروفیل ،کاهش وقوع  ترومبوسیتوپنی (شمارش پایین پلاکت )،و سطوح هموگلوبین تثبیت شده در بیش از 11 گرم/ دسی لیتر را نشان دادند .

این یافته ها  با دیگر گزارش های منتشر شده همخوانی دارد که در آنها به آثار عسل برتقویت سیستم ایمنی اشاره شده است ، با این همه هیچ گونه مکانیزم بیوشیمیایی ویژه ای برای شرح نتایج ارائه نشده بود .

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *