درمان بیماری ها با عسل

عسل درمانی

عسل درمانی در جهان تاریخچه ای طولانی دارد و نقش عسل در بهبود و درمان بسیاری از بیماری ها ثابت شده است. در این مقاله از کپه داغ قصد داریم تعدادی از مهمترین بیمارهایی که با عسل درمان می شوند و یا بهبود پیدا می کنند را نام ببریم. تا انتها با کپه داغ همراه باشید.

برای تمام فصل سال و اکثر بیماری ها: شربت مخلوطی از یک واحد سرکه طبیعی انگور دو واحد عسل همراه عرق نعناع و یا چای نعناع در روز سه فنجان بنوشید. این نوشابه انرژی زا، ضد آلرژی ها، تقویت کننده روحیه، پاک کننده خون و لنف می باشد.

1- پودر گل بابونه را معادل یک قاشق مرباخوری در یک لیوان ریخته، آب جوش اضافه کنید. به مدت 5 دقیقه دم کرده صاف کنید و یک قاشق مرباخوری عسل طبیعی و یک قاشق مرباخوری روغن کتان اضافه کرده و به هم زده و به حالت ولرم کم کم بنوشید. روزانه تا سه فنجان از این مسهل طبیعی مصرف کنید.

2- به یک فنجان شیر گرم بز دو قاشق مرباخوری عسل اضافه کرده و به هم بزنید. روزانه تا سه فنجان بنوشید.

3- یک قاشق مرباخوری از بذر رازیانه را در لیوانی ریخته آب جوش اضافه کنید. صاف کرده به آن یک قاشق مرباخوری عسل بریزید به هم زده و بنوشید. این مسهل ویژه کودکان است.

4- آب ریواس را گرفته به ازای هر فنجان یک قاشق مرباخوری عسل اضافه کرده و به هم زده به صورت تنقیه، مسهل مفید و موثری است.

عسل درمانی

خستگی مغزی

1- برای ضعف جذب فکری در یک لیوان آب سیب تازه تهیه نشده به ازای هر لیوان یک یا دو قاشق چای خوری عسل طبیعی اضافه کرده و جرعه جرعه بنوشید.

2- مخلوط مساوی از پودر گیاه بومادران و گل بابونه و گل راعی را به مقدار یک قاشق چایخوری در یک فنجان ریخته و آب جوش اضافه کنید. حدود 5 دقیقه دم کرده از صافی عبور داده به ازای هر فنجان دو قاشق چایخوری عسل طبیعی بریزید و در روز تا دو لیوان چای بنوشید.

عسل درمانی

آبسه

1- عسل خالص را روی آبسه گذاشته و در روز چند نوبت انجام دهید.

2- ریشه گیاه بابا آدم را له کرده با یک قاشق چای خوری عسل مخلوط کرده به صورت مرهم ساخته روی آبسه قرار دهید، التیام می یابد. این مرهم را برای بهبودی دمل، زخم های کهنه، سوختگی پوست، خراشیدگی و شوره و پوسته ی پوست به کار ببرید.

آسم

مخلوطی از سیاهدانه و عسل طبیعی برای تخفیف حمله آسم مفید و موثر است.

عسل درمانی

عفونت چشم و ضعف بینایی

1- عصاره ی تازه ی برگ افسنطین را با کمی عسل مخلوط کرده،ضماد را روی التهاب یا چشم ضعیف شده بمالید. و این عمل را در روز دو نوبت انجام دهید.

2- کمی عسل را با آب جوشیده ولرم مخلوط کرده چهار تا پنج مرتبه در روز در چشم بچکانید.

3- زخم چشم، برگ های تازه گیاه پنیرک را له کرده با عسل مخلوط و ترکیب مرهم مانند را روی زخم ها بمالید.

4- چشم خسته را با چای رازیانه و عسل چندین نوبت کمپرس کنید.

5- تقویت بینایی، چای اکلیل کوهی (رزماری) یا افسنطین و زوفا را مشروط بر این که تمیز باشد با کمی عسل اضافه کرده روی چشم ها کمپرس کنید و این عمل را در روز چندین نوبت انجام دهید.

6- چشم با ریزش اشک: آب عسل را در چشم با قطره چکان ریخته و حدود ده دقیقه منتظر اثر بخشیدن آن باشید. همیشه از آب جوش استفاده کنید.

رفع ضعف بنیه و آرامش بخش

1- از چای گل بومادران با عسل روزانه تا سه فنجان بنوشید. هم چنین می توانید از گل بابونه واقعی نیز چای تهیه کرده و تا دو فنجان در روز میل کنید. چای گیاهان دارویی را نباید یک مرتبه سر کشید بلکه باید جرعه جرعه نوشیده شوند.

2- از اسطوخودوس، آویشن و سنبل الطیب با عسل کافی و طبیعی روزانه تا سه فنجان چای بنوشید. همیشه معادل یک قاشق چای خوری از پودر خشک شده گیاه را در یک فنجان ریخته آب جوش اضافه کرده بعد از ده دقیقه دم کرده را از صافی عبور داده و با یکی دو قاشق مرباخوری عسل مخلوط و کم کم بنوشید. این مجموعه چای انرژی زا و سر حال کننده هستند. برای رفع خستگی و خالی بودن از انرژی این چای ها را آزمایش نمایید.

عسل درمانی

بیماری مثانه

1- از چای هسته میوه ی نسترن یا رز وحشی که کاملا پودر شده با کمی عسل مخلوط کرده و روزانه تا 5 فنجان چای بنوشید، توت فرنگی را له کرده به آن عسل اضافه نمایید و میل کنید.

بیماری کم خونی

1- به مدت یک هفته از چای گزنه همراه عسل طبیعی بنوشید. روزانه تا دو فنجان چای جرعه جرعه میل کنید. هم چنین می توانید از برگ گل راعی، افسنطین استفاده نمایید و هر هفته چای جدید تهیه کنید.

سرفه خونی

1- چای مخلوط گزنه، گل ماهور و بوماردان تهیه کرده و با عسل روزانه تا سه فنجان بنوشید.

زخم های ناشی از سوختگی

1- عسل خالص و طبیعی را روی زخم ها مالیده، با آب ولرم شسته و این عمل را در روز دو تا سه مرتبه انجام دهید. التیام زخم به وسیله عسل فاقد جای زخم مانده روی پوست است.

2- مخلوطی از عسل و لعاب به و به دانه را روی زخم مالیده و چندین نوبت انجام دهید.

3- موم خالی را با روغن تخم کتان مخلوط کرده و روی زخم ها استعمال کنید. هم چنین به طریق مساوی از کره، روغن کتان، موم عسل و عسل ضماد بسیار موثری می توان تهیه کرده و زخم های کهنه را التیام بخشید.

عسل درمانی

آب آوردگی ریه ها

1- روزانه چهار تا پنج مرتبه حدود نصف قاشق چای خوری از پودر بذر هویج را با مقدار مساوی عسل مخلوط کرده و بخورید.

2- یک عدد پیاز را رنده کرده و با عسل مخلوط نمایید. به مدت یک ساعت به حالت خود مانده و بعدا در طول مدت روز دو تا سه قاشق چای خوری پر از این مخلوط بخورید.

برونشیت و کاتراکت برونشییال

1- از چای گیاه پاخری، پنیرک، علف ریه، رازیانه، گل بومادران، بارهنگ نوک تیز استفاده کنید. از این گیاهان هر کدام را که میل و یا دسترسی دارید با مقدار کافی عسل مخلوط کرده و روزانه تا سه فنجان چای بنوشید. چای گیاهان دارویی را جرعه جرعه بنوشید.

2- آب لیموترش تازه را با عسل مخلوط کرده کم کم به قاشق چای خوری بنوشید.

تورم غدد

1- برگ مریم گلی یا سالویا به صورت چای تهیه کرده، با عسل مخلوط نموده روزانه دو نوبت به مدت 5 تا ده دقیقه غرغر نمایید.

2- پودر خشک شده گیاه دم اسبی را با عسل مخلوط کنید و ضماد به دست آمده را زیر گلو بمالید و برای چند ساعت ببندید.

تشنگی مفرط، تشنگی بعد از بیماری

1- یک مشت پر از جو را در آب جوشانده و سریعا از توری عبور داده و آب به دست آمده را خنک تا ولرم است با مقداری متناسب عسل مخلوط کرده و بنوشید. نه تنها تشنگی از بین می رود بلکه نوشابه ای کاملا نیروزا است.

زخم های عفونی

1- تخم شکسته شده شنبلیله را با عسل مخلوط کرده به صورت خمیر مانند در آورده و روی عضو عفونت دار قرار دهید. هر ساعت با الکل اتیلیک رقیق شده زخم را شست و شو داده و مجددا از خمیر تهیه شده روی زخم بمالید و این عمل را چندین مرتبه تکرار کنید.

صرع ساده

مخلوطی از چای گل بابونه با کمی زعفران به هم زده و عسل اضافه کرده و میل نمایید.

عسل درمانی

تب

به نیم لیتر آب ولرم 100 گرم سرکه طبیعی انگور و 100 گرم عسل طبیعی اضافه کرده و به هم زده و تنقیه کنید. از همین ترکیب در حوله ای آغشته روی دست ها و پاها قرار دهید، تب برطرف می شود.

تقویت حافظه

1- پودر سرشاخه، گل و برگ اکلیل کوهی (رزماری) را معادل یک قاشق چای خوری در یک فنجان برداشته و به آن آب جوش اضافه کرده بعد از ده دقیقه دم کرده را از صافی عبور داده و یک قاشق مرباخوری عسل طبیعی اضافه کرده و روزانه نت دو فنجان بنوشید.

یرقان

1- محتوای یک تخم مرغ را با دو برابر مقدار تخم مرغ، عسل اضافه کرده و به هم زده و میل کنید.

2- از چای گیاهان دارویی مانند رازیانه، افسنطین، ریشه کاسنی، زوفا همراه با عسل روزانه تا سه فنجان چای بنوشید.

چروک پوست صورت

1- موم عسل را ذوب کرده، عصاره برگ سوسن سفید را مخلوط و آب پیاز اضافه کنید وبه هم زده و مقداری عسل به آن وارد نموده همه را کاملا مخلوط کرده و این ضماد را روی پوست صورت بمالید و چند مرتبه تکرار کنید.

نقرس

1- حدود 20 گرم موم زنبورعسل و صمغ کاج را گرم کنید. مقداری عسل به آن اضافه کنید، محتوا را به هم زده و از این ضماد روی یک تکه پارچه کتانی مالیده و روی شست پا قرار دهید و بدین وسیله از درد و ورم مفصل کاسته می گردد.

ریزش مو

1- آب برگ گردو و پوست گردو را با دو قاشق عسل به آن اضافه کرده، و به هم زده و چندین نوبت در هفته روی پوست سر بمالید. تدریجا از ریزش موی سر کاسته می شود.

عسل درمانی

بیماری پوست

1- پوست تخریب شده، کهیر مانند، خونریزی کرده، عفونت و خارش پوست را می توان با مالیدن عسل ترمیم کرد. از چای گیاهان دارویی که اثر تصفیه خون دارند بیش تر بنوشید. این چای ها شامل :زرشک، میوه ی نسترن، کاسنی، برگ قاصدک و غیره می باشد.

بیماری بیضه

1- شامل ورم، درد و سخت شدن بیضه می باشد. عسل را گرم کرده روی بیضه ها بمالید و یک قطعه پلاستیک روی آن گذاشته مدتی به این حالت بماند. این عمل را چند مرتبه در روز انجام دهید.

انواع سرفه

1- فندق پودر کرده را با کمی عسل مخلوط و به صورت خمیر مانند هر نیم ساعت حدود یک قاشق غذاخوری نیمه گرم بخورید.

2- چای گل بنفشه همراه عسل سه فنجان در روز بنوشید.

3- حدود 500 گرم پیاز رنده کرده را با 200 گرم نبات در یک لیتر آب ریخته و بجوشانید بعدا 150 گرم عسل اضافه کرده و هر نیم ساعت یک قاشق چای خوری میل کنید.

4- از گیاهان دارویی ویژه رفع انواع سرفه ها مانند رازیانه، پای خرس، پنیرک، گل ختمی، گل بنفشه، برگ گل ماهور، گوش خرگوشی، برگ پامچال، بارهنگ، نوک تیز، آویشن همراه عسل روزانه دو تا سه فنجان چای بنوشید. این چای ها در سیاه سرفه هم مفید و موثر می باشند.

عسل درمانی

کودکان عصبی و حساس

1- از چای گل بابونه با مقدار کافی عسل طبیعی روزانه تا دو فنجان اما قاشق قاشق به کودک بخورانید.

2- آب هویج تازه را با عسل مخلوط کرده و هر روز نصف فنجان قاشق قاشق میل کنید. این ترکیب آرام کننده و نیروزا است.

زخم های سرطان مانند

1- مقداری پودر بذر شنبلیله را به عسل اضافه کرده و به صورت ضماد روی زخم ها و التهابات پوستی بمالید و قبل از انجام این عمل ناحیه پوست را با الکل کاملا شستشو دهید.

2- آب گل بومادران همراه عسل روی زخم ها بمالید، هم چنین نوشیدن چای بومادران با عسل اختلالات گردش خون و ضعف آن را مرتفع می کنند.

دردهای معده، زخم معده

1- از چای برگ گزنه همراه یک قاشق چای خوری عسل به ازای هر فنجان، روزانه تا سه فنجان بنوشید.

شوره سر، پوسته سر

1- آب غلیظ برگ گردو را همراه عسل در روز چند مرتبه کمپرس کنید.

گوش درد

1- سه رشته زعفران را در مقداری شیر جوشانده بعد از سرد شدن، عسل اضافه کرده به هم زده و با قطره چکان در گوش بریزید.

منبع  : کتاب معجزات درمانی سیاه دانه و عسل

دکتر محمد دریایی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *