درمان بیماری ها با عسل

درمان بیماری های زنان و زایمان با گیاهان دارویی

مشکلات و بیماری های زنانه گاهی اوقات از زمان نوجوانی گریبانگیر زنان می شوند، در حالی که اصلا نباید این جور باشد. مراقبت و درمان فوری و صحیح بسیاری از مشکلات را حل می کند.

دردهای قاعدگی یا دیسمنوره

قاعدگی دردناک یا وجود درد هنگام قاعدگی های ماهیانه، دیسمنوره نامیده می شود. احتقان اندام های موجود در لگن و سیکل های تخمک گذاری، عوامل دیسمنوره در طول مدت سالهای اولیه زنانگی است. دیسمنوره که در سالهای آخر بوجود می آید ممکن است با عفونت های لگن، توده های سفت یا سایر بیماری های زنان و زایمان در ارتباط باشد.

مواد شیمیایی خاصی به نام پروستاگلاندین ها وجود دارند که پوشش داخلی رحم زنان هر ماه آنها را تولید می کند. این مواد به انقباض و تخلیه کردن بافت و مایعات بافتی رحم که تشکیل شده اند تا این پوشش رحمی را برای تخمک لقاح یافته و فرو بردن آن در خودش، آماده کند کمک می کنند، بنا به برخی از دلایل ناشناخته، هنگامی که مقدار پروستاگلاندین ها خیلی زیاد است باعث انقباضات شکمی می شوند.

درمان ها

 • نگه داشتن یک بطری آب گرم روی شکم، تسکین موقتی ایجاد خواهد کرد.
 • مصرف روزانه نمک خودتان را یکی دو روز قبل از موعود قاعدگی کم کنید. این کار کمک می کند تا مایعات اضافی به راحتی توسط کلیه ها دفع شده و بنابراین احتقان لگنی را تسکین می دهد.
 • یک برگ درازگیاه صبرزرد را به خوبی بشویید و درون یک مخلوط کن قرار دهید تا آب آن را بگیرد. این عصاره را صاف کنید. یک قاشق غذاخوری از این عصاره را با عسل 3-2 بار در روز و به مدت 5-4 روز بخورید. این ترکیب اثر ملین و مضافی دارد. بنابراین مقدار آن را بر حسب نیاز تغییر دهید. هر روز عصاره تازه درست کنید.
 • پاپایا به جریان قاعدگی کمک می کند.یک عدد بزرگ آن را هر روز در طول مدت قاعدگی بخورید. خربزه درختی خاصیت ملینی نیزدارد بنابراین مواظب مقدار خورده شده باشید. گمان می رود که خواص شبه استروژنی دارد.
 • یک بار در روز یک فنجان پر آب هویج هم مفید است.
 • سوپ هویج و جعفری نیز به مبارزه با دردهای قاعدگی کمک می کند.

خونروش کم

 • یک دوره قاعدگی چند روز طول می کشد، یا در خلال این دوره چه مقدار خون جریان می یابد، همه اینها براساس الگوهای فردی، فرق می کند. تا زمانیکه یک زن عادت ماهیانه اش را به طور منظم و ماهیانه دارد و دوره آن چیزی بین 35-26 روز است، طبیعی است. خونریزی ممکن است دو، سه یا حتی 6 تا 7 روز باشد. آهنگ و طول مدت قاعدگی هاوابسته به شخص است و بستگی به برنامه های هورمونی وفردی زن دارد. گاهی اوقات این سیکل ممکن است بعد از سقط کردن و کورتاژ کردن و یا زایمان تغییر کند. مقدار خونریزی بستگی به ضخامت دیواره تخریب شده و ضخامت دیواره بستگی به تعادل هورمونی، رژیم غذایی، فعالیت بدنی، هیجانات، استرس و غیره دارد. تا زمانی که یک سیکل قاعدگی منظم است، خونریزی به نظر غیر عادی و کم نمی رسد.

برخی از دم کرده های گیاهی درد و اضطراب دوره خونریزی قاعدگی را کاهش می دهند.

اینها عبارتند از:

 • دم کرده زنجبیل: نصف از یک قطعه 5/2 سانتیمتری زنجبیل رنده یا خرد شده را در یک لیوان آب بجوشانید . آن را با شکر یا عسل شیرین کنید و سه بار در روز بخورید. می توانید آن را داغ یا سرد بخورید، هر طور که مایل باشید.
 • نصف قاشق چایخوری کنجد را درشت درشت خرد کنید و آن را با آب داغ دو بار در روز در طول مدت قاعدگی خود بخورید. این کار یک جریان خون آرام را تامین می کند.
 • دم کرده رازیانه باید با یک قاشق چایخوری رازیانه در یک لیوان آب درست شود. بجوشانید، سرد کنید، صاف کنید، به آن اگر دوست دارید عسل اضافه کنید و بنوشید.
 • یک دم کرده گیاهی که با یک مشت برگ درخت گل ابریشم درست شده باشد، مفید است. هر قسمت این شاخه مفید است.

درمان ها:

این درمان ها باید یکی دو روز قبل از موعود عادت ماهیانه شروع شده و برای سه تا چهار روز مصرف شوند:

 • دم کرده زنجبیل: زنجبیل تازه، خرد شده و دم کرده به عنوان یک چای گیاهی قوی که با شکر یا عسل برای خوشمزه و مقوی کردن آن، شیرین شده است باید سه با ر در روز خورده شود.
 • نصف قاشق چایخوری کنجد آسیاب شده باید با یک لیوان آب داغ 3-2 بار در روز که دو روز قبل از موعود قاعدگی شروع می شود، خورده شود.
 • نصف تا یک فنجان عصاره جعفری یا هویج باید یک بار در روز خورده شود.
 • مرتب پاپایا (خربزه درختی) بخورید.
 • دم کرده گیاهی که از جوانه ها یا برگهای گل همیشه بهار درست شده است: نصف فنجان آن را 4-3 بار در روز بنوشید.

قاعدگی نامنظم

بی نظمی در قاعدگی یعنی این که عادت های ماهیانه به موقع اتفاق نمی افتند که معمولا گرایش آن به عقب انداختن است.

علت ها:

هیجانات نقش مهمی را در ایجاد بی نظمی در سیکل طبیعی قاعدگی، بازی می کنند. سایر عوامل عبارتند از: تغییرات هورمونی.

درمان ها:

4-3 عدد گل تازه بامیه را آسیاب کنید. این گل ها قرمز و یا صورتی هستند. پنج گل قرمز را آسیاب منید تا خمیر شود و آن را همراه با آب و با معده خالی به مدت 7-5 روز قبل از موعود طبیعی و مورد انتظار عادت ماهیانه خودتان بخورید. این گل ها اثر ضداستروژنی دارند که به منظم کردن تعادل بین استروژن- پروژسترون کمک می کند و خونروش را در موقع خودش ایجاد می کند.

 • مغز برگ صبرزرد: 3- 2 برگ زرد را پوست بکنید و مغز آن را جمع آوری کنید. آن را بجوشانید تا قهوه ای رنگ شود. سپس آن را سرد کنید و بعد له کنید تا خمیر درست شود. این خمیر کمی طعم تلخ دارد بنابراین آن را با آب سیب هر روز صبح با معده خالی و به مدت 7- 5 روز بخورید . مقدار آن یک قاشق چایخوری است. این مغز خاصیت مسهل کنندگی هم دارد بنابراین در صورت لزوم، مقدار آن را کم کنید.
 • جوشانده ای را با یک قاشق چایخوری شیره نیشکر و یک قاشق چایخوری زنیان آسیاب شده درست کنید. آن را با آب دوبار در روز و مدت 4-3 روز قبل از موعود عادت ماهیانه بخورید.
 • یک قاشق چایخوری عصاره ریحان تازه را با یک قاشق چایخوری عسل و کمی پودر فلفل سیاه دوبار در روز و به مدت 6-4 هفته بخورید. این کار عادت های ماهیانه را تنظیم می کند.

خونروش زیاد یا منوراژی

برخی از زنان ممکن است به طور طبیعی نسبت به دیگران جریان خون شدیدتری را در طول مدت عادت ماهیانه خود داشته باشند. منتهی، اگر شما خونریزی شدید دارید که نسبت به سیکل طبیعی و معمولی که دارید یک تغییر محسوب می شود و جریان خونی که خارج می شود دارای لخته های خون بزرگ است، مشورت کردن با یک متخصص زنان و زایمان قابل توصیه است. این مسئله می تواند یک مشکل نهفته ناشی از عدم تعادل هورمونی، پولیپ ها، توده های سفت و یا حتی سرطان باشد.

درمان ها

 • جوشانده تخم گشنیز: یک قاشق چایخوری تخم گشنیز را در یک فنجان آب بجوشانید تا آب آن به نصف کاهش یابد. به آن شکر اضافه کنید تا خوشمزه شود و در حالی که هنوز گرم است دو بار یا سه بار در روز بخورید.
 • ادویه گل موز را هر روز بخورید یا این که آن را همراه با ماست بعنوان یک سبزی خشک بخورید. گل موز ماده ای شبه پروژسترونی دارد که به منظم کردن جریان خون در طول مدت قاعدگی کمک می کند.
 • برگهای تازه گیاه خیار هندی را آسیاب کنید. یک قاشق چایخوری از این خمیر با آب گرم که روزانه یک بار خورده شود، موثر است.
 • 3-2 عدد بادام را در آب از شب تا صبح خیس کنید. صبح روز بعد پوست آنها را جدا کنید و بادامها را آسیاب کنید تا همراه با 3-2 برگ کوچک خیار هندی خمیر شود. کمی عسل به آن اضافه کنید و روزانه بخورید. (برگ گیاه خیارهندی باید در حدود یک قاشق چایخوری باشد). بدنبال آن یک فنجان شیرگرم بخورید.
 • یک قاشق چایخوری عصاره انگور هندی را با شکر یا عسل طبیعی هر روز صبح ناشتا بخورید. بدنبال آن یک لیوان آب گرم بخورید.
 • درخت گل ابریشم به صورت وحشی در سرتاسر هندوستان می روید. یک درختچه تیغ دار است که روی زمین گسترش می یابد، گل هایی صورتی رنگ و کوچک دارد و برگهایش وقتی که لمس می شوند، بسته می شوند. دو قاشق غذاخوری از عصاره تازه این برگها که همراه با عسل سه بار در روز و به مدت 4-3 روز خورده شود، خونریزی را متوقف می کند.
 • غده های مارچوبه: یک قاشق غذاخوری پر عصاره غده های خرد شده مارچوبه را به شکر اضافه کرده و سه بار در روز به مدت 4-3 روز مصرف کنید.

ترشحات واژن/ناراحتی واژن

یکی از رایج ترین دردسرهایی که مخصوص زنان است، ترشحات واژنی است. تحت شرایط سالم و طبیعی، واژن مقداری ترشحات دارد که کمک می کند تا داخل آن مرطوب بماند. در اوقات مختلفی از ماه، این ترشحات ممکن است مانند ترشحاتی غلیظ و یا سفید رنگ، محسوس باشد. منتهی مقدارش آن قدر کم است که برای لکه دار کردن لباس ها و یا احساس نارحتی کردن، کافی نیست.

علت ها و علائم:

مقداری افزایش در ترشحات واژن در خلال هیجان، فعالیت جنسی، اضطراب بین دو عادت ماهیانه، درست روز قبل از وقوع عادت ماهیانه و یا هنگامی که شخص خسته از شرایط بدنی است، اتفاق می افتد.

ترشحات واژنی چنانچه مقدارش آن قدر افزایش یابد که هر روز لباس ها را لکه دار کند و چنانچه چرکین یا خونرنگ باشد یا باعث خارش، زخم و یا احساس  سوزش در ناحیه شود، یک مشکل جدی است.

پوشش داخلی واژن را در یک هم سفره طبیعی که در مجرای واژن قرار داشته و نام آن دودرلین باسیلوس است سالم و سلامت نگه می دارد. این باکتری مفید، PH را اسیدی نگه می دارد که از ایجاد عونت جلوگیری می کند. شستن مکرر خود با صابون های دارویی ویا پاک کننده ها این PH را تغییر می دهد و واژن را نسبت به عفونت حساس می کند. تمیزی بیش از حد با استفاده فراوان از دئودرانت ها و ترکیبات شیمیایی نیز خوب نیست. در چنین شرایطی عفونت های قارچی به راحتی ریشه می دوانند. منتهی ممکن است که عفونت مرکب و برخی عفونت ها هم از طریق تماس با جفت در عمل جنسی ایجاد شوند.

درمان ها :

 • کم خونی یا هر گونه اختلال ناتوان کننده را در بدن، بی درنگ درمان کنید.
 • غذای سالم و مغذی بخورید.
 • مراقب بهداشت فردی باشید.
 • یک برگ صبر زرد را خرد کرده و به اندازه دو قاشق غذاخوری عصاره آن را استخراج کنید. آن را سه بار در روز همراه با عسل و به مدت دو هفته بعد از پایان یافتن عادت ماهیانه بخورید.
 • غده های مارچوبه: عصاره آنها درآورید وبه مقدار یک قاشق غذاخوری دوبار در روز و به مدت دو هفته بخورید.
 • خمیر گل سرخ چینی یا بامیه: خمیر 4-3 عدد گل را با آب و با معده خالی در هنگام صبح به مدت یک هفته بخورید.
 • برگ های تازه حنا: عصاره این برگها را بگیرید و دو بار در روز به مدت 10 روز در هنگام صبح و با معده خالی بخورید و هنگام شام نیز 6-4 ساعت بعد از نهار بخورید.
 • یک مشت (8-6 نخ) زعفران را در یک لیوان آب بجوشانید. حجم آن را به نصف لیوان برسانید. دو قاشق چایخوری از این جوشانده را برای چند روز، روزانه بخورید ویا این که یک نخ زعفران را در یک قاشق چایخوری شیر حل کنید. نصف فنجان آب به آن اضافه کنید و بجوشانید تا یک چهارم آن باقی بماند. این ترکیب را هر روز بخورید.
 • نصف قاشق چایخوری پوست درخت انجیر و نصف قاشق چایخوری پوست درخت انجیر هندی که خشک و آسیاب شده است را در یک لیتر آب به مدت 5 دقیقه بجوشانید. اجاز ه دهید تا به دمای قابل تحمل سرد شده و از آن برای شستشو دادن واژن استفاده کنید.
 • یک قاشق غذاخوری پوست انار خشک را بردارید. آن را در نیم لیتر آب بجوشانید. صاف کنید و بعنوان ماده شستشوی واژن بکار ببرید.
 • یک قاشق غذاخوری پوست درخت انجیر مقدس را در نیم لیتر آب داغ و هنگام شب خیس کنید. صبح روز بعد آن را صاف کنید و بعنوان شستشو دهنده بکار برید.
 • خمیری از برگها یا میوه «املج» درست کنید. دو قاشق چایخوری آن را با یک لیوان شیر چرخ کرده بخورید. اگر این گیاه در دسترس نبود، انگور فرنگی هندی نارس را می توان به یک چاشنی تبدیل کرد و هر روز با غذا خورد. این گیاه بی نهایت منبع سرشاری از ویتامین C است.
 • یک موز را برش دهید و به یک قاشق غذاخوری عصاره تازه انگور فرنگی هندی همراه با یک قاشق چایخوری عسل اضافه کنید. این ترکیب را چند روز و هر روزه بخورید.
 • گل های درخت موز که مثل سبزی پخته شده اند و با یک قاشق غذاخوری عصاره این گلها را با یک قاشق غذاخوری شیره خرما به مدت چند روز بخورید.
 • ریشه های انگور فرنگی هندی خشک را بشویید. آن را پودر کنید و نگهداری نمایید. هر موقع مشکلی در مورد خونریزی زیاد عادت ماهیانه یا ترشحات واژنی وجود دارد یک قاشق چایخوری از این پودر را بردارید و در یک فنجان آب بجوشانید تا یک جوشانده بدست آید. به آن عسل یا شکر اضافه کنید تا خوشمزه شده و آن را با معده خالی به مدن 3-2 روز بخورید.
 • در مورد عفونت های قارچی واژن، وقتی که ترشحات واژن مثل لخته پنیری به رنگ سفید کدر می باشد و همراه با درد و سوزش است همراه با شستشویی که قبلا پیشنهاد شد، یک فنجان ماست تازه هر روز بخورید.
 • یک قاشق غذاخوری سرکه سیب همراه با عسل که به آن طعم بدهد را به یک لیوان آب داغ اضافه کنید. صبح ناشتا آن را بنوشید.

منبع : کتاب درمان های طبیعی / دکتر پی.اس. فادکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *