درمان بیماری ها با عسل

درمان بیماری اوریون با عسل

اوریون یک بیماری حاد واگیردار است که باعث تورم غده بناگوشی (پاروتید) می گردد. البته سایر غدد نیز می توانند مبتلا شوند. نیمی از موارد عفونت های اوریونی می تواند بدون نشانه باشد. قطرات ریز آلوده و تماس مستقیم با شخص آلوده از راه های اصلی انتقال این بیماری محسوب می شوند. این بیماری اگر درمان نشود عواقب خطرناک و جبران ناپذیری از جمله عقیم شدن را دربر خواهد داشت.

بیماری اوریون

علت بیماری: عامل اوریون یک ویروس به نام میکوویروس پاروتیدیتیس است. می توان گفت که انسان تنها مخزن طبیعی بیماری اوریون است.

علائم بالینی : این بیماری معمولا در کودکان و نوجوانان بروز می کند. بیمار دچار تب یا بی حالی و بی اشتهایی می شود و نمی تواند به راحتی تغذیه کند. بیمار عموما بی قرار و بی حوصله می شود و شروع به بهانه گیری می کند. اما کودکانی هم هستند که این حالت ها در آنها مشهود نیست، اما ورم غدد بناگوش را دارند. که بسیار خطرناک است.

روش طب قرآنی: بهترین و عاقلانه ترین روش برای بهبود بیماری اوریون، انجام کارهای زیر است:

  1. بیمار باید استراحت مطلق داشته باشد، همراه با مراقبت های لازم، حتی در صورت نیاز به اجابت مزاج، بیمار را بغل کنید و به دستشویی ببرید.
  2. یبوست برای این بیماری خطرناک است. در صورت داشتن یبوست مزاج، آن را برطرف کنید.

برای از بین بردن  یبوست بیمار بهتر است که از ملین های گیاهی استفاده شود. ملین های گیاهی عبارتند : از خیس کرده بالنگو، اسفرزه و قدومه شیرازی (قدومه دختر) از هر کدام یک قاشق چا یخوری پر، دردوسوم لیوان آب داغ ریخته و به آرامی به هم بزنید تا لعاب دار شود، سپس یک قاشق مرباخوری عسل اضافه کنید و بعد از شیرین شدن به مرور به بیمار بخورانید.

  1. اگر بیمار تب دارد، تب را پایین بیاورید (نگاه کنید به قسمت مربوط به «روش کنترل تب»).
  2. دست کم به مدت 3 تا 4 روز به بیمار به جای غذا و آب، فقط شربت عسل با لیموترش تازه و یخ بدهید. دلسوزی بی مورد نکنید و به بیمار هیچ نوع غذایی دیگر ندهید.
  3. بعد از بهبود بیمار و از بین رفتن تورم یک طرفه و یا دو طرفه در ناحیه گلو، کم کم به بیمار سوپ سبزیجات با لیموترش تازه و روغن زیتون بدهید و بعد از 2 تا 3 روز، به مدت یک هفته تا ده روز از غذاهای گیاهی استفاده کنید. سپس به مدت یک هفته فقط از گوشت سفید طبیعی استفاده کنید. بعد از اتمام دوره های گفته شده، بیمار می تواند از گوشت قرمز هم به مقدار کم استفاده کند.

منبع : کتاب عسل درمانی / جمشید خدادادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *