خواص عسل

خواص عسل

خواص عسل بسیار زیاد بوده و نمی توان آن را حتی در ده ها مطلب گنجاند. اما در اینجا سعی می کنیم به صورت مختصر به چند مورد از خواص و فواید عسل اشاره کنیم.

خواص عسل

1- خواص ضد میکروبی عسل

عسل در پزشکی به عنوان عامل ضد باکتری برای درمان زخم های وخیم و سایر عفونت های سطحی حاصل از سوختن و جراحات پذیرفته شده است. ارسطو 350 سال قبل از میلاد مسیح توصیه کرده که عسل می توناد برای درمان بیماری های متفاوتی به کار رود که امروزه در طب سنتی نیز استفاده می شود. از عسل یونجه برای درمان بیماری های چشمی استفاده شده است. تحقیقات بسیاری نشان داده است که عسل سیاه جنگل های کاج مناطق کوهستانی اروپای مرکزی فعالیت ضد باکتری زیادی دارد.

2- خواص غذایی عسل

دکتر کاس ایگرام غذاشناس معروف آمریکایی معتقد است تا جایی که امکان دارد از مصرف شکر سفید خودداری نموده و برای شیرین کردن غذاها از عسل طبیعی استفاده نمایند.

عسل یکی از بهترین غذاهای تامین کننده انرژی انسان است و ارزش کالری آن قابل توجه است. یعنی یک کیلوگرم عسل حدود 3200 کیلوکالری انرژی تولید می کند. عسل به علت داشتن گلوکز و فروکتوز باعث تولید انرژی سریع و طولانی می گردد. این قندها بدون احتیاج به هضم اولیه جذب شده و از طریق عروق خونی که دیواره روده ها را می پوشاند وارد جریان خون شده و از طریق ورید باب وارد کبد، و در آنجا تبدیل به گلیکوژن می شوند. این ماده در بدن برای تولید انرژی به کار می رود.

3- خواص دارویی عسل

خواص اثبات شده دارویی عسل به شرح زیر می باشد:

1- خواص ضد باکتریایی و آنتی بیوتیکی

2- دفع سموم کبد

3- بهبود حرکات و ترشحات روده

4- درمان بیماری های قلبی

5- درمان بیماری های دستگاه گوارش

6- درمان بیماری های روده

7- درمان ضعف اعصاب

8- درمان کندی حافظه

9- درمان بیماری های کلیه

10- درمان دیابت

11- درمان بیماری های خون

12- درمان بیماری های کودکان

13- درمان بیماری های چشم

14- درمان بیماری های ریه

15- درمان زخم ها

16- درمان سوختگی

17- درمان بیماری های دندان و لثه

به غیر از موارد گفته شده در این مطلب، عسل دارای خواص بی شمار دیگری هست که در مقالات دیگر سایت می توانید آن ها را مطالعه کنید و از خواص عسل بیشتر اطلاع یابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *