فرآورده های زنبور عسل

خواص درمانی گرده گل زنبورعسل

نظریه های زیادی برای استفاده از گرده در رژیم غذایی انسان مطرح شده است. انسان همواره از خود سوال کرده آیا دانه گرده یک ماده مقوی، فوق العاده یا بی خاصیت است؟ به نظر می رسد در زمان های قدیم یونانیان، مصری ها، ایرانیان و چینی ها از گرده استفاده می کرده اند.

بدن انسان مریض یا تحت فشارهای بدنی و روحی بیش از هر چیز، ویتامین و مواد معدنی را به مصرف می رساند، در نتیجه نیاز بیشتری به این مواد پیدا می کند. این در حالی است که گرده برای جبران کمبوهای غذایی روزانه ما از قبیل ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین ها بسیار مناسب بوده، و هنگام افزایش سوخت و ساز بدن مواد مورد نیاز را تامین می کند.

این مسئله حائز اهمیت است که گرده بر خلاف داروهای شیمیایی اثرات مضر ندارند . زنبوران هنگام جمع آوری گرده به این مسئله توجه دارند که فقط مواد طبیعی غیر مضر را جمع آوری نمایند. در منابع داخلی و خارجی گرده به عنوان یک محرک وسیع الطیف در بهبود وضعیت عمومی بدن، درمان بیماری پروستات، درمان ناتوانای های جنسی، درمان الکسیم مزمن، تنظیم حرکات روده، کاهش فشارخون، جلوگیری از پیری زودرس، درمان ورم روده بزرگ و معده، کاهش  تب، درمان بیماری های عصبی، درمان سندرم افسردگی، تنظیم فعالیت متابولیسمی و موثر در نرم کردن پوست ذکر شده است.

همچنین در بهبود دوران نقاهت، ضعف پیری، ضعف عصبی، بی اشتهایی که اغلب علل فیزیکی یا روانی دارد ، کاهش وزن، بروز کمبودهای مختلف سوء تغذیه کودکان، راشیتیسم، تاخیر در رشد، رشد کند دندانها، پیری زودرس، عفونت روده به وسیله باکتری ها یا سایر موجودات بیماری زا ناراحتی ها و اختلالات در هضم غذا، سنگینی معده (گرده باعث سلامتی معده می شود)، یبوست در تمام حالت های آن به این صورت که گرده در روده به تجزیه مواد مضر کمک می کند، درمان اسهال یا اسهال خونی، تنظیم سریع عملکرد روده، اعتیاد به الکل، رگ های قلب و جریان خون، انسداد شرایین و اثرات آن، گردش نامنظم خون،شکنندگی رگ ها و از بین رفتن پدیده کاپیلار، کم خونی، امرض پوستی، ریزش مو، دید کم چشم ها، شب کوری درمان درد استخوان ها و مفصل ها، سوخت و ساز مواد در بدن و بیماری قند موثر می باشد. در زیر به شرح مهم ترین اثرات درمانی گرده می پردازیم.

1- گرده برای درمان پروستات

بعضی محققین معتقدند که مصرف گرده برای سلامتی غدد پروستات موثر است. آزمایشها نشان داده است افرادی که پروستات دارند دارای مقدار روی کمی می باشند گرده دارای روی قابل توجهی است زیرا برای رشد لوله زاینده گرده نیاز به روی دارد، ممکن است این مسئله دلیل تاثیر مثبت گرده بر تورم پروستات باشد. آلن کایاس در سال 1959 مصرف گرده را به عنوان داروی جلوگیری کننده از تورم پروستات پیشنهاد کرد. براساس بیستمین کنگره بین الملی  پرورش زنبورعسل در بخارست در سال 1965 سه مرد از هر 10 مرد فرانسوی یعنی در حدود 520/856/1 نفر به بیماری پروستات مبتلا بودند که در اکثر موارد نیاز به جراحی داشتند، آلن کایاس مصرف روزانه 15 گرم گرده را برای هر مرد بالاتر از 50 سال توصیه کرد.

دو پزشک سوئدی به نام های اریک آسک امپارک از دانشگاه اوپسالا و ژجونسون  از دانشگاه لوند در سال 1959 گزارشی منتشر کردند و به شرح گرده و تاثیر ویژه و مفید آن بر روی پروستات پرداختند. در داروخانه های سوئد فرآورده هایی از گرده به نام چرنیلتون وجود دارد که نه تنها برای بهبود این بیماری مفید است بلکه سبب پیشگیری و درمان بسیاری ار بیماری های پروستات و آدنوم ها می شود.

اخیرا پزشکان موفقیت جدیدی در مورد درمان پروستات به وسیله گرده بدست آورده اند آنها به تعدادی از افراد روزانه 15 گرم گرده تجویز کردند و مشاهده نمودند که این افراد تا سن 45 تا 40 سالگی به بیماری پروستات مبتلا نشدند، حتی تا سنین 90تا80 سالگی غده پروستات آنها مشکل خاصی ایجاد نکرده است. اینکه کدامیک از ترکیبات گرده بر روی پروستات تاثیر دارد هنوز به خوبی مشخص نشده است. در بسیاری از کشورها مانند سوئد و فرانسه پزشکان تحقیقات زیادی انجام داده اند، آنها نیز نتایج مشابهی گرفته اند. آقای جوجویز از کشور شوروی مصرف روزانه مخلوط 5 گرم گرده و 5 گرم عسل را برای بهبود بیماری پروستات پیشنهاد کرده، زیرا نتایج بهتری از آن بدست آمده است.

به طور کلی مصرف گرده برای جلوگیری از بوجود آمدن امراض دستگاه تناسلی مردان اثرات قابل توجهی داشته است.

2- گرده برای درمان ناتوانایی های جنسی

در ادبیات اعوام گرده به عنوان منبع غنی از ویتامین ها و اسیدهای آمینه مشهور بوده  که در بدن انسان تاثیر شگفت انگیزی به خصوص بر روی تجدید قدرت جوانی و افزایش نیروی جنسی در مردها دارد. اعراب در زمان های قدیم برای درمان ناتوانایی هایی جنسی از گرده خرما استفاده می کرده اند، امروزه کشف هورمون های گنادوتروپیک در گرده خرما، استفاده آن را در  درمان عقیمی توسط اعراب  بدوی تایید می کند. همچنین وجود هورمون های تحریک کننده جنسی در گرده ثابت شده است.

3- گرده برای درمان بیماری های عصبی

ضعف اعصاب وضعیتی است که بر اثر ضعف عمومی بدن بوجود می آید و عصبی بودن اغلب همراه با کم خوابی است. افسردگی نیز ناشی از ضعف عمومی بدن است. گرده در درمان تعدادی از بیماری های سیستم عصبی موثر می باشد افرادی که به مدت یک هفته از گرده استفاده کرده اند عصبی نشده و به زندگی خوشبین تر و فعال تر شده اند. به طوری که این اشخاص علاقه زیادی به کار داشته و حالت افسردگی در آنها بهبود یافته است.

4- گرده گل برای درمان دیابت

پزشکان گرده را در درمان علائم دیابت موثر تشخیص داده اند. براساس نتایج حاصل از تحقیقات دکتر گاموسکا در یک مرکز تحقیقاتی لهستان مصرف روزانه 32 گرم گرده به مدت دو هفته میزان قند ادرار را در یک لیتر 8/41 درصد کاهش داده است همچنین به نظر می رسد گرده در بعضی از مراحل بیماری قند اثر مثبت داشته باشد.

5- گرده برای افزایش طول عمر

تستیسین عضو فرهنگستان بن اظهار می دارد زنبورداران به دلیل مصرف عسل صاف نشده که مولا دارای ته نشینی از گرده می باشد طول عمر زیادی دارند. گرده سوخت وساز را آسان نموده و تاثیر درمانی رضایت بخشی در بدن انسان دارد به طور مثال افرادی که در کشور شوروی بالاتر از 125 سال عمر دارند معمولا زنبوردارانی هستند که از گرده زنبور در رژیم غدایی خود استفاده کرده اند.

یکی از قدیمی ترین و مسن ترین زنبورداران ایرانی آقای ذبیح الله یگانه است، که در شمال کشور زندگی می کند. زنبورداری شغل اجدادی این خانواده است. صبحانه این زنبوردار معمولا عسل بوده و حتی به عنوان خورش همراه غذاها عسل صاف نشده محتوی گرده مصرف می کند. سن این زنبوردار در حدود 100 سال بوده و در حاضر نیز به زنبورداری مشغول است.

6-  خواص آنتی بیوتیکی گرده گل زنبورعسل

نتایج تحقیقات چاوین و لنورماند نشان داد که گرده دارای انتی بیوتیک هایی مانند پنی سیلین بوده و قادر به جلوگیری از رشد میکروارگانیسم هایی نظیر سالمونلا است. همچنین تحقیقات دیگری نشان داده است که وقتی موش ها به مدت 6 ماه با رژیم غذایی محتوی گرده تغذیه شدند فضولات آنها فاقد میکروب (دارای هاگ های غیرفعال باکتری ) بوده است و با توجه به نتایج این آزمایش ها به نظر می رسد که گرده گل محتوی مواد آنتی بیوتیکی فعال باشد.

7- گرده برای درمان لک و چروک صورت (کرم زیبایی)

یک شرکت خارجی از سال 1952 شروع به استخراج عصاره گرده کرده و از آن برای تهیه کرم های نرم کننده پوست صورت استفاده نموده است. گرده به صورت کرم زیبایی ساخته شده و مانند پوششی روی پوست صورت قرار می گیرد، از اثرات مفید آن رفع چین و چروک  و لک پوست است. گرده به عنوان کرم نرم کننده دارای خاصیت جذب سریع رطوبت و حفظ آن بوده و باعث مرطوب نگه داشتن پوست می شود.

8- گرده برای درمان ضعف پیری

گرده نه تنها به عنوان نان زنبور مطرح بوده بلکه به عنوان نان افراد مسن نیز می باشد، زیرا با افزایش ذخیره مواد حیات بخش بدن باعث شادابی و نشاط زندگی در افراد مسن می گردد. گرده گردش خون را بهتر کرده باعث بهبود قدرت فیزیکی و فکری بدن تا سال های پیری می شود. به طور کلی گرده مانند جرقه ای باعث بروز انرژی های نهفته بدن شده و ضعف دوران پیری را برطرف می نماید، همچنین از بروز امراض پیری جلوگیری کرده و برای بهبود ساییدگی مفاصل سالمندان نیز مفید به نظر می رسد.

منبع : کتاب خواص درمانی گرده گل زنبورعسل

سید جواد سعادتمند / شهروز دارایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *