درمان بیماری ها با عسل

خواص درمانی عسل – قسمت دوم

در مبحث قبلی با 9 اثر درمانی عسل آشنا شدیم و خواندیم که عسل چه خواص معجزه آسایی دارد. در این مطلب با 9 اثر مهم دیگر عسل در درمان بیماری ها آشنا خواهیم شد.

  1. عسل و محافظت از بافت ها: براساس یک تحقیق علمی، به مردانی که بین 18 تا 68 سال داشتند، به مدت 5 هفته هر روز یک لیوان آب با 4 قاشق عسل داده شد و مشاهده شد آنتی اکسیدان آنها بیشتر از دیگران است. گفتنی است آنتی اکسیدان ماده ای است که از بافت های بدن در مقابل اکسیژن تهاجمی محافظت می کند.
  2. عسل و تقویت سیستم ایمنی : به ژله رویال که زنبور برای نوزادان خود می سازد، «اکسیر جوانی» لقب داده اند و شکی نیست که با محتویات انرژی زا و پر پروتئین، ماده ای بسیار مقوی است.

این ماده، سیستم ایمنی بدن را تحریک میکند و در درمان عفونت های ویروسی و سرطان موثر است.

  1. عسل و بیماری های دندان : عسل به دلیل داشتن مواد ضد باکتریایی در جایگزینی قند برای دندان ها مفید است. همچنین ترکیب یک قاشق عسل با یک قاشق سرکه انگور خانگی، برای ماساژ لثه ها جهت محکم نمودن بافت لثه بسیار مفید است.
  2. عسل و بیماری های تنفسی: عسل در درمان التهاب های مجاری تنفسی موثر است. تحقیقات نشان داده است از بین 20 نفر بیماری که روش استنشاق محلول عسل برای آنها تجویز شده بود، تنها دو نفر کامل درمان نشدند. این در حالی است که در تجویز روشها و داروهای دیگر، تعداد بیمارانی که درمان نشداند، بسیار بیشتر است. بوعلی سینا عسل را برای درمان مراحل اولیه بیماری سل، تجویز می کرده است. تحقیقات جدید نیز تاثیر شگفت انگیز عسل را در درمان عفوت های ریوی تایید کرده می کند. در مورد سرماخوردگی نیز، تجربیات متعدد نشان داده است که تاثیر درمانی شربت عسل و لیمو بسیار سریع است.
  3. عسل و التهاب چشم: آزمایش های متعدد متخصصان نشان داده است که عسل طبیعی در درمان بسیاری از التهاب های باکتریایی یا ویروسی قرنیه موثر است. از عسل تصفیه شده، قطره چشمی تولید شده است که استفاده از آن به مدت 5 روز و روزانه سه نوبت، در درمان بسیاری از دردهای چشم موثر است.
  4. عسل و کودکان: مصرف عسل برای نوزادان و کودکان زیر یک سال ممنوع است. عسل ضد کم خونی است و باعث افزایش هموگلوبین خون می شود. همچنین، به سبب داشتن ویتامین Bدر رشد ونمو کودکان بالای یکسال تاثیر می گذارد. عسل در درمان شب ادراری اطفال بسیار مفید است و باعث جذب آب وکاهش میزان کلسیم خون می شود. از آنجا که عسل مستقیما جذب می شود،  یک منبع انرژی آماده برا ی کودک است.
  5. عسل و مادران : تحقیقات پزشکان متخصص ثابت کرده است که استفاده از عسل طبیعی در رژیم غذایی زنان باردار، در برطرف کردن حالت تهوع آنها موثر است و باعث می شود مادر ایام بارداری را با کمترین مشکل مزاجی پشت سر بگذارد.

همچنین به مادرانی که در آستانه زایمان هستند، باید عسل داده شود؛ زیرا عسل زایمان را آسان و باعث افزایش شیر مادر می شود؛ مغز استخوان را نیز محکم می کند و نوزاد قوی متولد می شود؛ مغز استخوان را نیز محکم می کند و نوزاد قوی متولد می شود.

  1. عسل و حافظه : از نظر علمی صمغ موجود در عسل مانع سفت شدن جدار عروق می شود. عسل جدارعروق را نرم نگه می دارد و در نتیجه مواد غذایی بهتر به مغز و اعصاب می رسد و مطالب بهتر در حافظه می ماند. از سویی ویتامین D موجود در عسل، اعمال بین کلسیم و فسفر را تنیم می کند و در نتیجه اعصاب کار خود را خوب انجام می دهند.
  2. عسل بهداشت پوست و زیبایی: عسل به سبب خواص جذب آنی که دارد، ترشحات پوستی را جذب و به بافت های پوششی غذا می رساند و باعث شادابی آن می شود. متخصصان پوست اعلام کرده اند عسل علاوه بر داشتن خواص دارویی، به عنوان ماسکی مفید در شفافیت و شادابی پوست کاربرد دارد.

ترکیب دو قاشق عسل طبیعی(بدون شکر) صاف شده با شیر ولرم و مالیدن آن بر روی پوست به مدت 20 دقیقه، باعث شفافیت و طراوت پوست صورت می شود. امروزه در بیشتر کرم ها وماسک های محافظت کننده پوست، عسل به کار می رود.

منبع: عسل درمانی / جمشید خدادادی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *