فرآورده های عسل

تهیه خوراکی های لذیذ با عسل

عسل به تنهایی یک ماده غذایی خوشمزه و مقوی است. اما اگر می خواهید خوراکی های دیگری که در آن ها عسل به کار رفته باشد را امتحان کنی، ما به شما موارد زیر را پیشنهاد می کنیم.

1- برای ساندویچ عسلی، چند دانه بادام را (پس از اینکه پوستش را گرفتید ) با عسل مخلوط کنید و پس از اینکه لای آن به اندازه کافی کره گذاشتید مخلوط مزبور را به آن اضافه کرده و میل کنید.

2- برای تهیه حلوای خرمای عسلی: 250 گرم خرما را قطعه قطعه کرده با 90 گرم گردو و یا بادام خرد نموده و یک قاشق سوپ خوری عسل و یک قاشق سوپ خوری زنجبیل پرورده (خرد کرده ) مخلوط کنید کوفته ای از آن درست نمایید و در شکر نرم می غلطانید و میل می کنید .

3- برا تهیه توفی لذیذ عسلی 2 قاشق سوپ خوری و دو قاشق سوپ خوری عسل و دو قاشق سوپ خوری شیر و 75 گرم شکر و 60 گرم کره و یک قاشق دسرخوری اسانس قهوه را فراهم کنید.

اول شکر را بجوشانید و سپس شیر و کره را مخلوطش نمایید بعد عسل را به آن افزوده صبر کنید تا قوام بیاید یک ذره از ماده قوام آمده را روی ظرفی بریزید. اگر فورا سفت شد یک بشقاب چینی را با کره چرب نموده و اسانس قوه را به مخلوط فوق افزوده و آن را روی بشقاب پهن کنید تا سفت شود. (برخی به جای اسانس قهوه، پسته وخلال بادام مخلوطش می نمایند.)

4- برای تهیه مربای توت فرنگی، یک کیلو توت فرنگی اعلاء ویک کیلو لیموترش نسبتا درشت و یک کیلو و نیم کیلو شکر و 125 گرم عسل را فراهم آورید، اول توت فرنگی را له کرده روی آتش ملایم قدری بپزید، سپس شکررا به ان بیفزایید و خوب به هم بزنید بعد شعله آتش را بیشتر کرده عسل را مخلوط کنید و مدت 4 دقیقه بجوشانید و کفی را که روی آن جمع می شود، به کمک قاشق جمع کرده و دور بریزید، باز مدت 5 دقیقه بهم زدن را ادامه داده ان را در بطری های گرم خالی کنید.

5- برای تهیه نان بادام عسلی: مقدار 250 گرم آرد سبوس دار را تهیه کنید. اول روغن نارگیل و عسل و آب گرم را خوب باهم مخلوط کرده سپس نارگیل قطعه قطعه شده و گندم را مخلوط کنید. بعد ان را به هر شکل که می خواهید بریده در یک ظرف چرب شده قرار داده مدت نیم ساعت در فر ملایم بپزید.

 کتاب داروهای اساسی در طب اسلامی 

دکتر حسین خیراندیش 

1 نظر در “تهیه خوراکی های لذیذ با عسل

  1. فاطمه گفت:

    مقاله جالبی بود. باید توفی عسلی رو امتحان کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *