خواص عسل

بهترین نوع عسل در کشور ایران

کشور ایران از نظر موقعیت جغرافیایی در منطقه خاص و استراتژیک واقع شده است. ایران از نظر تقسیمات استانی متشکل از 31  استان و 1148 شهر است و در این بین تعدادی از استان های شمالی و کوهستانی دارای بکرترین شرایط آب و هوایی و پوشش گیاهی هستند. اگر از غرب به شرق بخواهیم برای شما شرح دهیم. رشته کوه زاگرس در غرب که شامل استان های : آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، همدان، یاسوج، و کردستان و در شمال شرق کشور رشته کوه البرز شامل استان های گیلان، مازندران، گلستان و خراسان های شمالی و رضوی را شامل می شود.

استان های جنوبی و کویری متاسفانه دراین بین از سهم کمی از غنای پوشش گیاهی و بارندگی سالیانه برخوردار هستند و همین امر سبب مطرح نبودن این استان ها شده است.

استان خراسان شمالی و شهرستان شیروان بخاطر بارندگی نرمال و پوشش غنی گیاهان دارویی در ایران به عنوان پایلوت داروخانه های گیاهی کشور و نماد تنوع زیستی مطرح بوده و از طبیعت بکر و چشم اندازهای زیبای خدادادی چشم گیری برخوردار است. تعداد گونه های گیاهی در این استان 1100 گونه عنوان شده است که 70 تا 90 درصد گونه های گیاهی انحصاری هستند و این خود گواه این مدعاست که این استان بخاطر تنوع زیستی و اکوسیستم پایدار می تواند جایگاه بهترین عسل ایران را داشته باشد. تاجایی که در تاریخ 14/6/97 این منطقه (شیروان) به عنوان 13 ذخیره گاه زیست کره ایران (کپه داغ) ثبت جهانی شد.

رویشگاه گیاهان دارویی خاصی که در این منطقه وجود دارند مثل خانواده کلاه میرحسن ها، چوبک ها، گون ها، آویشن خراسانی، آنخ(کاکوتی)، سنبله زیبا، هزار خار بجنوردی، زرشک، نسترن، زول، شکرتیغال، بادام کوهی، پسته وحشی و … که عسل های تولیدی این منطقه نیز بیشتر از نوع چهل گیاه، کتیرا، گون، یونجه و… است و با نام تجاری کپه داغ که شناسنامه اکوسیستم این منطقه می باشد تولید و بسته بندی می شوند و با برنامه ریزی های انجام گرفته به دنبال حضور فعال در بازارهای جهانی هستیم.

منبع : سایت کپه داغ

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *